Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj funguje už polovinu měsíce a ve skladu sesbírala téměř devět set kilogramů trvanlivých potravin.

Jídlo si dosud vyzvedlo pouze občanské sdružení Lavina z Blanska, které ve spolupráci s tamější charitou podporuje neúplné rodiny žijící pod hranicí chudoby.

Brno – Další pobočka Potravinových bank otevřená v Brně 13. února je podle slov jejího předsedy Pavla Kosorina teprve na začátku své existence. Potraviny prozatím shromáždila jen díky veřejné sbírce organizované Magistrátem města Brna dva dny před slavnostním otevřením banky a darováním potravin hypermarketem Albert v Modřicích. „Plánujeme postupně kontaktovat všechny super a hypermarkety v Brně a začít s nimi spolupracovat,“ vyjádřil se Pavel Kosorin. V následujícím týdnu skončí i potravinová sbírka Krajského úřadu Jihomoravského kraje, jejíž výdělek následně poputuje do brněnského skladu.

První organizací mimo skupinu zakládajících členů, která si odvezla potraviny pro potřebné, byla nezisková organizace Lavina. Spolek je sdružením křesťanů v Blansku. „Spolupráce s Potravinovou bankou se teprve rozbíhá. Dosud jsme obdrželi suché potraviny v hodnotě asi dvaceti tisíc korun,“ uvedl zástupce církve Křesťanské sbory Josef Merta. Prostřednictvím terénních programů spolek dál distribuuje potraviny lidem, kteří jsou ohrožení sociálním nedostatkem.

Potraviny z banky dále slouží některým zakládajícím členům, a to Armádě spásy a Oblastní charitě Vyškov. „Co se týká klientů, senioři nepotřebují až takovou pomoc, jako třeba matky s dětmi nebo lidé bez domova,“ vysvětlila Jana Seberová, oblastní ředitelka charitativní organizace NADĚJE, která se zaměřuje spíše na služby pro seniory. „Přímou pomoc potřebným neposkytujeme, ale pomáháme alespoň s organizací Potravinové banky,“ dodala Seberová.

S Potravinovou bankou se chystá v budoucnu spolupracovat i Diecézní charita Brno.

http://www.munimedia.cz/prispevek/potraviny-ze-sbirky-putuji-k-potrebnym-8358/#sthash.41NEZPQA.dpuf

zpět